We are Europe - Staż zawodowy w Grecji - projekt finansowany z funduszy europejskich

W dniu 16 października 2017 roku w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu młodzież podpisywała umowy na wyjazd na staż zawodowy do Grecji, który odbędzie się w terminie od 29 października do 11 listopada 2017 r.

Uczestnicy wyjazdu to 35 uczniów Szkoły i troje opiekunów.

Udział w projekcie jest bezpłatny i obejmuje:

1.      80-godziny staż zawodowy,

2.      Zakwaterowanie (Riwiera Olimpijska) Hotel San Pantaleimon,

3.      Wyżywienie (3 x dziennie w formie bufetu),

4.      Transport,

5.      Ubezpieczenie,

6.      Przygotowanie merytoryczne,

7.      Działalność kulturalną (wycieczki w Grecji),

8.      Opiekę i monitoring.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkół zawodowych - z klasami o profilu rolniczym  - z małych miejscowości w północnej części Mazowsza, gdzie większość mieszkańców utrzymuje się z pracy we własnych gospodarstwach, zatrudniona jest w niewielkich zakładach produkcyjnych lub firmach usługowych. Kondycja finansowa rodziców uczniów nie pozwala na korzystanie z dodatkowej oferty edukacyjnej. Uczniowie mają mniejsze szanse na rozwój osobisty i zawodowy, o który łatwiej w środowiskach wielkomiejskich, dysponujących bogatą przestrzenią kulturalną i naukową.

Z diagnozy przeprowadzonej przez nauczycieli i uczniów wynikają potrzeby uczestników. Dotyczą nabycia wiedzy i umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach pracy w gospodarstwach rolnych, których nie gwarantują pracownie szkolne oraz nabycie kompetencji w zakresie rozwoju osobistego (pewność siebie, przedsiębiorczość, samodzielność, współpraca w grupie) a także podniesienie umiejętności językowych wspierających szansę na aktywny udział na rynku pracy.

Analiza wykazała, że uczniowie są mało samodzielni, ich umiejętności zawodowe są niewystarczające, brakuje im pewności siebie i słabo komunikują się w językach obcych. Odpowiedzią na potrzeby uczniów jest realizacja mobilności, poprzez którą uczniowie zdobędą odpowiednie umiejętności i kompetencje.

Głównym celem działań projektowych jest zdobycie przez uczniów praktycznego doświadczenia zawodowego za granicą oraz podwyższenie ich kompetencji językowych i społecznych ale także:

-poszerzenie wiedzy i rolniczych umiejętności zawodowych z zakresu podstawy programowej poszerzonej o specyfikę technik rolnych w Grecji,

-kształcenie umiejętności językowych w zakresie komunikacji oraz słownictwa zawodowego,

- kształtowanie postaw pozwalających na aktywny udział w procesie poznawczym, wspierających przedsiębiorczość i podejmowanie inicjatyw w życiu społecznym,

-poznanie kultury rejonu Riwiery Olimpijskiej.

Uczniowie zakwalifikowani do wyjazdu na staż uczestniczą w zajęciach przygotowujących do mobilności. Zaplanowano przygotowanie językowe (język angielski), kulturowe i pedagogiczne.

Dla wszystkich uczestników będzie to zapewne niezapomniane przeżycie, bo pobyt obfituje w mnóstwo atrakcji.