Serdecznie zapraszamy uczniów i pracowników ZSP Przasnysz

do udziału w akcji oddawania krwi oraz rejestrowania potencjalnych dawców krwi i komórek macierzystych

30 września od godziny 09:00

Klub Honorowych Dawców Krwi ZSP "Zakrwiści"

wraz z

Wojskowym Oddziałem HDK Legion Przasnysz

serdecznie zapraszają na akcję honorowego oddawania krwi,

która odbędzie się 04.12.2020 w budynku ZSP przy ul. Mazowieckiej 25.

Rejestracja 09:00 - 12:00

MOŻESZ ODDAĆ KREW JEŚLI:
*czujesz się zdrowy/a,
*masz min.18 max.65 lat i posiadasz Dowód Osobisty,
* twoja masa ciała wynosi powyżej 50 kg (poza spełnieniem wagowego wymogu, nie może być również dysproporcji waga-wzrost, dlatego zostało wprowadzone ograniczenie BMI 18,5 - 35 dla dawców krwi pełnej),
*nie spożywałeś/aś alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi,
*nie chorowałeś/aś na żółtaczkę,
*w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś/aś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
*jesteś co najmniej 7 dni po: zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych,
*w ciągu ostatnich 3 dni nie przyjmowałeś/aś aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy,
*w ciągu ostatnich 2 tygodni nie chorowałeś/aś na grypę bądź infekcje grypopodobne, miałeś/aś gorączkę powyżej 38ºC ,

Kobieta może oddać krew minimum 3 dni po zakończeniu menstruacji.

Po przybyciu do punktu poboru krwi otrzymasz „Kwestionariusz dla krwiodawców” – (prosimy o jego uważne przeczytanie i rzetelne wypełnienie). Sprawdzi go lekarz, który odpowie na Twoje pytania i wyjaśni wątpliwości.
Wszystkie te czynności przeprowadzamy po to, aby Twoja krew była bezpieczna dla chorego. Twoje dane będą traktowane poufnie.

Klub Honorowych Dawców Krwi ZSP "Zakrwiści" wraz z Wojskowym Oddziałem HDK Legionu Przasnysz organizuje akcję honorowego oddawania krwi, która odbędzie się 29.09.2020 od godz. 9:00 w budynku ZSP przy ul. Mazowieckiej 25.

Chętni uczniowie, którzy ukończyli 18 lat i ważą min. 51kg mogą zapisywać się u:

ul. Sadowa:

-Natalii Chmielińskiej (III LOM)

-Patrycji Skowrońskiej (III LOM)

-Łukasza Skotnickiego (III LOM)

ul. Mazowiecka

-Julii Kukawy (IV TI)

-Jakuba Smolińskiego (IV TI)

-Szymona Czarzastego (IV TI)

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych oraz leczonych z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego. Krew jest też potrzebna kobietom w ciąży i po porodzie, u których wystąpił duży ubytek krwi i/lub znaczna anemia.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

Istnieje możliwość oddania krwi ze wskazaniem konkretnej osoby do której ma ona trafić, żeby to zrobić wystarczy wypełnić specjalne oświadczenie w punkcie poboru.