Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych oraz leczonych z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego. Krew jest też potrzebna kobietom w ciąży i po porodzie, u których wystąpił duży ubytek krwi i/lub znaczna anemia.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

Istnieje możliwość oddania krwi ze wskazaniem konkretnej osoby do której ma ona trafić, żeby to zrobić wystarczy wypełnić specjalne oświadczenie w punkcie poboru.