• Uwaga

          Planowana na 15.12.2023 akcja krwiodawcza niestety nie odbędzie się z przyczyn niezależnych.

        • Dnia 16.12.2019 w Zespole Szkół Powiatowych  w Przasnyszu powstało formalnie Klub Honorowych Dawców Krwi.
           

          Na pierwszym spotkaniu zaplanowano wstępne założenia działalności Koła oraz wybrano członków zarządu.​

           

          Opiekun: Bogusław Brykała​

      • Dlaczego warto oddawać krew?

      • Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym, a który może uratować ludzkie życie. Ludzka krew jest bezcenna, nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy jej brakuje.

        1. Lubisz słodkości? Po oddaniu krwi przysługuje Ci posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal – to aż 8 tabliczek czekolady!
        2. W dniu oddania krwi krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy i zajęć na uczelni. Dostaniesz usprawiedliwienie, które zwalnia cię ze wszystkich zawodowych i szkolnych obowiązków w tym dniu.
        3. Standardową procedurą podczas pobierania krwi jest oznaczenie jej grupy. Po kilku wizytach w stacji krwiodawstwa za otrzymasz – tzw. krewkartę, która w razie wypadku pozwoli ratownikom medycznym szybko ustalić Twoją grupę krwi.
        4. Oddana przez Ciebie krew zostanie pod kątem występowania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, chorób wenerycznych czy wirusa HIV. Jeśli chcesz, możesz otrzymać również wyniki morfologii lub poziomu hemoglobiny. Jeśli badania wykryją nieprawidłowości, dostaniesz skierowanie do specjalisty.
        5. Oddając honorowo krew możesz liczyć na zniżki. Wiele hoteli, schronisk turystycznych, punktów gastronomicznych czy sklepów przewiduje ulgi i zniżki dla honorowych dawców krwi.
        6. Jeśli będziesz regularnie oddawać krew, czekają na ciebie zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Na przykład w Krakowie oraz Warszawie Zasłużeni honorowi dawcy krwi jeżdżą za darmo!
        7. Poza tym oddawanie krwi niesie za sobą szereg zalet zdrowotnych m.in mniejsze ryzyko zawału serca, lepsza kontrola cukrzycy typu 2, mniejsze ryzyko nowotworów.
        Pamiętajmy że krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi, nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia.

    • Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych oraz leczonych z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego. Krew jest też potrzebna kobietom w ciąży i po porodzie, u których wystąpił duży ubytek krwi i/lub znaczna anemia.
      Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

      Istnieje możliwość oddania krwi ze wskazaniem konkretnej osoby do której ma ona trafić, żeby to zrobić wystarczy wypełnić specjalne oświadczenie w punkcie poboru.

      • Możesz oddać krew jeśli:

      • *czujesz się zdrowy/a,
        *masz min.18 max.65 lat i posiadasz Dowód Osobisty,
        * twoja masa ciała wynosi powyżej 50 kg (poza spełnieniem wagowego wymogu, nie może być również dysproporcji waga-wzrost, dlatego zostało wprowadzone ograniczenie BMI 18,5 - 35 dla dawców krwi pełnej),
        *nie spożywałeś/aś alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi,
        *nie chorowałeś/aś na żółtaczkę,
        *w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś/aś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
        *jesteś co najmniej 7 dni po: zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych,
        *w ciągu ostatnich 3 dni nie przyjmowałeś/aś aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy,
        *w ciągu ostatnich 2 tygodni nie chorowałeś/aś na grypę bądź infekcje grypopodobne, miałeś/aś gorączkę powyżej 38ºC ,

        Kobieta może oddać krew minimum 3 dni po zakończeniu menstruacji.

        Po przybyciu do punktu poboru krwi otrzymasz „Kwestionariusz dla krwiodawców” – (prosimy o jego uważne przeczytanie i rzetelne wypełnienie). Sprawdzi go lekarz, który odpowie na Twoje pytania i wyjaśni wątpliwości.
        Wszystkie te czynności przeprowadzamy po to, aby Twoja krew była bezpieczna dla chorego. Twoje dane będą traktowane poufnie.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
      • +48 29 752 23 00
      • Mazowiecka 25 06-300 Przasnysz Przasnysz Poland
      • +48 29 752 20 18 budynek ul. Sadowa +48 29 333 03 83 HOTEL/INTERNAT SPORTOWY +48 29 333 03 78 LODOWISKO - KASA +48 459 582 402 KIEROWNIK SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO +48 29 752 23 02 WICEDYREKTORZY +48 29 333 03 82 INTENDENT - INTERNAT
  • Galeria zdjęć

      brak danych