• Rekolekcje dla maturzystów pod hasłem „Weź życie w swoje ręce”

• Grupa uczniów ZSP w Przasnyszu oraz  L.O. im. K.E.N. uczestniczyła w rekolekcjach dla maturzystów pod hasłem „Weź życie w swoje ręce”, które odbyły się w dniach 23 – 25.02. 2023r. w Płocku.  Głównym celem spotkania było przekazanie wiedzy i umiejętności młodzieży w podejmowaniu istotnych dla ich życia decyzji zgodnych z ich pragnieniami,  powołaniem i miłością do bliźniego.

Szczegóły w linku:

• Przypominamy o obowiązku złożenia oświadczenia

o wysokości dochodu w 2022 r. do dnia 24.03.2023 r., które jest niezbędne do przyznania świadczeń socjalnych w 2023 r.

Osoby, które przekraczają kwotę 2900 zł. brutto na członka rodziny, nie muszą składać ww. oświadczenia.

Oświadczenia należy złożyć w administracji.

Oświadczenie o dochodach

• Informacja dla emerytów

• Prosimy z zapoznanie się ofertę wyjazdów wakacyjnych – terminy podane są przy każdej propozycji.

W załączeniu znajdują się także plany wyjazdów.

Dofinansowanie z ZFŚŚ wynosi 50%, 55% i 60% w zależności od progu dochodowego.

Zapisów można dokonywać u Pani Pauliny Ojrzyńskiej – w pokoju administracji szkoły  do 24.02.2023 jednocześnie potwierdzając to wpłatą w wysokości (Jura - 700zł, Kaszuby - 665zł).

Jeśli ktoś z Państwa miałby życzenie uczestniczyć w dwóch wycieczkach dofinansowanie będzie tylko do jednego wyjazdu.

Wycieczka - JURA Krakowsko-Czestochowska

Wycieczka - Kaszuby

• KONKURS WIEDZY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w dniach 7-8 luty 2023r., w przasnyskim ZSP odbył się  „Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych”. Patronat nad nim sprawują pos na Sejm RP Maciej Małecki, starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Do szkolnych eliminacji zgłosiło się 26 uczniów. Najlepsze wyniki osiągnęli:

1.   Marek Majkowski IV TL
            2. Andżelika Wilga III OPW
            3. Daniel Usiądek III TL
            4. Kinga Pagacz IV LOHp
            5. Karolina Przybysławska IV LOH
            6. Krystian Zarodkiewicz III TL
            7. Aleksandra Długołęcka IV LOHp
            8. Wiktoria Kołodziejska I TŻ

Opiekę nad przebiegiem konkursu sprawowali Marcin Kosman oraz Michał Mocek.

• „KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU- 2023” – LUBIMY TO!!!

W bieżącym roku kontynuujemy naszą przygodę z programem „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne – rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program ma również zachęcać i inspirować do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów wstępu ma umożliwić dostęp uczniom, którzy często z powodu barier finansowych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego lub mają do niego utrudniony dostęp.

Naszą kolejną tego typu wycieczką był wyjazd do Warszawy. Odwiedziliśmy dwa wyjątkowe miejsca.

Pierwszym z nich był Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, mający bogatą, ponad 100 – letnia historię. Utworzony został w 1913 roku. Mieści się przy ulicy Karasia 2 w gmachu wybudowanym w 1912 roku wg projektu Czesława Przybylskiego z najnowocześniejszym wówczas wyposażeniem technicznym (pierwsza w kraju scena obrotowa). Wystrój budynku sprawia, że „czuć tam duch” dawnej historii. W tej wyjątkowej scenerii mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl „Tango” autorstwa Sławomira Mrożka (reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski).

Drugim etapem wyjazdu było oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie – Muzeum Więzienia Pawiak, które upamiętnia działalność tamtejszego więzienia w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944. Powstało z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych Pawiaka. Budynek muzeum znajduje się w ocalałych kazamatach VII i VIII oddziału więzienia. Na ekspozycję składają się m.in.: korytarz więzienny oddziału VII oraz 5 cel, w tym kwarantanny i śmierci, które odtworzono według zachowanych rysunków, opisów i relacji więźniów. Na wystawie znajdują się też oryginalne elementy wyposażenia, wiersze, pamiętniki, grypsy, kalendarze, a także najróżniejsze drobne przedmioty wykonane przez uwięzionych. Symbolicznym elementem muzeum jest też pomnik drzewa pawiackiego – wykonana z brązu kopia słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar umieszczały tabliczki epitafijne. Oprócz fragmentu bramy, drzewo było jedynym ocalałym po wojnie świadectwem

istnienia więzienia. Zwiedzenie muzeum dało nam wszystkim wyobrażenie tragicznych losów naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

W wyjeździe brała udział młodzież naszej szkoły mieszkająca w internacie. Opiekunami byli: Justyna Jaworska, Anna Skolimowska oraz Michał Mocek.

Bardzo dziękujemy naszemu kierowcy – panu Dariuszowi Grabowskiemu, za sprawne omijanie warszawskich korków!!!

Tekst: Michał Mocek

Foto: Anna Skolimowska