W dniach 4-6 października 2023 grupa młodzieży z naszego liceum wybrała się na wycieczkę do województwa Świętokrzyskiego. Wyjazd był zrealizowany z dofinansowaniem Ministra Edukacji i Nauki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było wsparcie procesu edukacyjnego uczniów poprzez poznanie miejsc ciekawych pod względem historycznym, kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego i polskiej kultury, a także integracja młodzieży z różnych zespołów klasowych.
Pierwszego dnia młodzież wraz z opiekunami: Joanną Ciesielska-Lipką, Agnieszką Valentić-Szukałą, Magdaleną Prekiel i Moniką Sadowską dotarła do Zagnańska. Jest tu jedno z największych i najstarszych drzew w Polsce, a przy tym najbardziej znane – Dąb Bartek. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Chęcinach. Jego potężne baszty dominują nad okolicą. To wyjątkowe miejsce, z bogatą historią i nutką tajemnicy. Kolejnym punktem na naszej mapie były Kielce i Kadzielnia, którą wielu nazywa największym muzeum geologii pod gołym niebem m.in. dzięki rezerwatowi.
Drugi dzień zaczęliśmy od Sandomierza- miasta o tysiącletniej historii, leżące nad Wisłą, na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, w otoczeniu wyjątkowo pięknej wręcz bajkowej zieleni. Właśnie tu zobaczyliśmy Wąwóz Królowej Jadwigi i przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną. Następnym punktem programu było wejście Drogą Królewską na Łysą Górę (594 m n.p.m.). Zwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów, a w nim Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego – które skrywa relikwie drzewa Krzyża Świętego. Kolejnym celem naszej wyprawy było Gołoborze – główny symbol Gór Świętokrzyskich. Dalej udaliśmy się do Świętej Katarzyny, w której znajduje się Zespół Klasztorny Bernardynek, źródełko Św.Franciszka i kapliczka Stefana Żeromskiego.
Trzeciego dnia udaliśmy się do Starachowic do Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie poznaliśmy tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyliśmy słynne Stary starachowickie oraz zobaczyliśmy różne gatunki dinozaurów na wystawie paleontologicznej. Kolejnym punktem programu był Wąchock i Muzeum Opactwa Cystersów, gdzie znajduje się wystawa dokumentująca zrywy niepodległościowe Narodu Polskiego. Dodatkowo udaliśmy się na Aleję Dowcipów z mnóstwem kawałów dotyczących Wąchocka oraz pomnikiem Sołtysa.
Był to już piąty wyjazd z serii wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”. Kolejne wyjazdy już wkrótce.
Program „Poznaj Polskę” jest wsparciem dla organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.