• Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej

• W dniach 22-23 października 2022 w naszej szkole  w ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem szkolenia było nabycie przez uczestników umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, tj. umiejętności prowadzenia czynności ratujących zdrowie i życie innych osób.

Uczniowie nabyli umiejętności i wiedzę z zakresu:

- korzystania z dostępnego sprzętu ochronnego i ratunkowego

- właściwej oceny zagrożeń i sprawnego prowadzenia wywiadu ratowniczego

- radzenia sobie w sytuacjach stresowych podczas akcji ratowniczej

- prowadzenia czynności ratowniczych:

· ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej,

· prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej,

· obsługi defibrylatora AED,

· stosowania materiałów opatrunkowych,

· unieruchamiania poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgosłupa,

· stosowania właściwych procedur w przypadku różnych oparzeń,

· sposobu ewakuacji z miejsc zagrożenia.

Cały kurs zakończył się certyfikowanym egzaminem zewnętrznym VCC Select Competences. Zdany egzamin nadaje kwalifikacje.

• Wycieczka - Góry Świętokrzyskie

• Nowa galeria Wycieczka - Góry Świętokrzyskie została dodana do albumu fotograficznego

W dniach 5-7 października 2022 młodzież naszej szkoły wybrała się na turystyczno-krajoznawczą wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz regionu. Jadąc autokarem uczniowie klas 3 Ti, 4 TLp oraz 4 TRp mogli podziwiać cechy krajobrazu naturalnego i kulturowego – zmienionego przez człowieka.

Naszą podróż zaczęliśmy w dobrych humorach i już po kilku godzinach dotarliśmy do Zagnańska, gdzie rośnie Dąb Bartek – największe i najstarsze drzewo w Polsce. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące! Kolejnym punktem na naszej mapie podróży były Starachowice, a tam Muzeum Przyrody i Nauki. Poznaliśmy tu tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyliśmy słynne stary starachowickie oraz przyjrzeliśmy się różnym gatunkom dinozaurów na wystawie paleontologicznej.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sandomierza - miasta o tysiącletniej historii, leżącego nad Wisłą na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami. Przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną, czyli kilkukondygnacyjną trasą składającą się z komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Następnym punktem w naszym programie była Łysa Góra (594 m n.p.m.) z najstarszym polskim sanktuarium ukrywającym Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Naszej wspinaczce towarzyszył szum buków i jodeł. Drugi dzień pełen wyzwań zakończyliśmy na Gołoborzu, które jest symbolem Gór Świętokrzyskich. Powstało ono w wyniku wietrzenia późno kambryjskich piaskowców kwarcytowych w okresie czwartorzędu.

Ostatni dzień naszego wyjazdu to zwiedzanie Chęcin i Zamku Królewskiego z pięknymi basztami dominującymi nad okolicą oraz Jaskini Raj. Jaskinia ta jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Została również uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Opiekunami wycieczki byli: Małgorzata Jaworska-Olsztyn, Joanna Ciesielska-Lipka, Agnieszka Valentić-Szukała i Konrad Kasuła.