Od 24.10.2022 następuje zmiana planu. Zapraszamy do zapoznania się z nową wersją.
Wycieczka - Góry Świętokrzyskie
Nowa galeria Wycieczka - Góry Świętokrzyskie została dodana do albumu fotograficznego
8W dniach 5-7 października 2022 młodzież naszej szkoły wybrała się na turystyczno-krajoznawczą wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz regionu. Jadąc autokarem uczniowie klas 3 Ti, 4 TLp oraz 4 TRp mogli podziwiać cechy krajobrazu naturalnego i kulturowego – zmienionego przez człowieka.
Naszą podróż zaczęliśmy w dobrych humorach i już po kilku godzinach dotarliśmy do Zagnańska, gdzie rośnie Dąb Bartek – największe i najstarsze drzewo w Polsce. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące! Kolejnym punktem na naszej mapie podróży były Starachowice, a tam Muzeum Przyrody i Nauki. Poznaliśmy tu tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyliśmy słynne stary starachowickie oraz przyjrzeliśmy się różnym gatunkom dinozaurów na wystawie paleontologicznej.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sandomierza - miasta o tysiącletniej historii, leżącego nad Wisłą na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami. Przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną, czyli kilkukondygnacyjną trasą składającą się z komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Następnym punktem w naszym programie była Łysa Góra (594 m n.p.m.) z najstarszym polskim sanktuarium ukrywającym Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Naszej wspinaczce towarzyszył szum buków i jodeł. Drugi dzień pełen wyzwań zakończyliśmy na Gołoborzu, które jest symbolem Gór Świętokrzyskich. Powstało ono w wyniku wietrzenia późno kambryjskich piaskowców kwarcytowych w okresie czwartorzędu.
Ostatni dzień naszego wyjazdu to zwiedzanie Chęcin i Zamku Królewskiego z pięknymi basztami dominującymi nad okolicą oraz Jaskini Raj. Jaskinia ta jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Została również uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Opiekunami wycieczki byli: Małgorzata Jaworska-Olsztyn, Joanna Ciesielska-Lipka, Agnieszka Valentić-Szukała i Konrad Kasuła.
Archiwum Aktualności